Tato verze stránek není udržována


Vyhlka . 135/2004 Sb.


Vyhlka, kterou se stanov hygienick poadavky na koupalit, sauny a hygienick limity psku v pskovitch venkovnch hracch ploch

Ministerstvo zdravotnictv stanov podle 108 odst. 1 zkona . 258/2000 Sb., o ochran veejnho zdrav a o zmn nkterch souvisejcch zkon, ve znn zkona . 274/2003 Sb., (dle jen "zkon") k proveden 6 odst. 3 psm. a) a c), 6 odst. 4 a 5 a 13 odst. 2 zkona:

ST PRVN
Zkladn ustanoven

1

(1) Vyhlka stanov

  1. v souladu s prvem ES1) hygienick limity ukazatel jakosti vody v koupalitch ve voln prod,
  2. hygienick limity ukazatel jakosti vody v umlch koupalitch a v saunch a hygienick poadavky na jejich vybaven, itn, klid a dezinfekci,
  3. hygienick poadavky na pravu, obmovn a recirkulaci vody v baznech umlch koupali a saun,
  4. hygienick poadavky na kontrolu jakosti vody,
  5. hygienick poadavky na prostorov a konstrukn vybaven umlch koupali a saun a na jejich mikroklimatick podmnky,
  6. hygienick poadavky na kontrolu jakosti vody a
  7. hygienick limity mikrobilnho, parazitrnho a chemickho zneitn psku v pskovitch na venkovnch hracch plochch.

(2) Za koupalit se nepovauj lebn a rehabilitan bazny vybudovan ve zdravotnickch zazench, pokud nejsou vyuvny veejnost jako koupalit.

2
Vklad pojm

(1) Bazny umlch koupali jsou uml ndre, kter jsou vyuvny veejnost jako koupalit a dl se na:

  1. bazny s teplotou vody do 28 C (dle jen "plaveck bazny"),
  2. bazny s teplotou vody vy ne 28 C (dle jen "koupelov bazny"),
  3. bazny pro kojence a batolata a
  4. brouzdalit.

(2) Za bazny umlch koupali ve smyslu tto vyhlky se nepovauj bazny a vany, uren pro pouit vdy jen jednou osobou, kter se ped kadm pouitm ist, dezinfikuj a optovn napout plnc vodou.

(3) Bazny pro kojence a batolata jsou ureny pro organizovan koupn a plavn dt ve vku do 3 let vetn. Brouzdalit je ndr s nejvt hloubkou vody do 40 cm uren ke koupn malch dt. Bazn sauny je ndr se studenou vodou uren k ochlazovn nvtvnk sauny.

(4) Plnc voda je voda, kter je pivdna do baznu z vodnho zdroje, napklad z veejnho vodovodu. Za plnc vodu lze povaovat i upravenou vodu z vodnho zdroje, kter je z technologickch i uitnch dvod doplnna minerlnmi ltkami. edc a doplkov voda je stejn voda jako voda plnc, je vak uvna k obmn a doplovn vody v baznu nebo systmu bazn.

(5) Recirkulovan voda je baznov voda, kter po oputn baznu prochz recirkulan pravnou a po ppadnm smen s edc vodou se vrac zpt do baznu. edc voda mus bt do systmu pivedena tak, aby bezprostedn prola recirkulan pravnou. Upraven voda je voda ped vstupem do baznu, kter byla upravena vetn dezinfekce a ohevu.

(6) Vodn kvt sinic (cyanobakteri) je stav, pi kterm jsou pouhm okem vidt shluky sinic u hladiny, ve vodnm sloupci nebo povlak sinic na hladin. Masov vskyt sinic (cyanobakteri) je stav, pi kterm jsou sinice ptomny jako vodn kvt nebo, v ppad, e vodn kvt nen vytvoen, se vyskytuj v koncentracch pevyujcch 100 tisc bunk/ml.

(7) Koupac sezonou je vzhledem ke klimatickm podmnkm asov sek, obvykle od zatku ervna do konce srpna.

ST DRUH
KOUPALIT VE VOLN PROD

Poadavky na jakost vody a na jej kontrolu

3

(1) Limitn hodnoty pro jakost vody ke koupn ve voln prod jsou upraveny v plohch . 1 a 2.

(2) Kontrola jakosti vody mus bt zahjena nejpozdji 14 dn ped pedpokldanm potkem koupac sezony. Dle probh v etnosti uveden v ploze . 1; v ppad podezen na zhorenou kvalitu vody se provede kontrola nad tuto etnost.

(3) Koupalit, u kterch lze bhem koupac sezony odvodnn pedpokldat masov vskyt sinic, mus bt dle sledovna v rozsahu a etnosti upravench v ploze . 2. Za takov koupalit se povauj zejmna koupalit, kde byl alespo jednou za posledn 3 roky zaznamenn masov vskyt sinic.

4

(1) Pro sledovn obsahu minerlnch olej i dalch ltek lehch ne voda se vzorky odebraj na hladin, v ostatnch ppadech 30 cm pod hladinou vody. Vzorky pro stanoven ukazatel chlorofyl-a, mikroskopick obraz a sinice se odebraj z profilu 0 a 30 cm.

(2) Rozmstn vzorkovacch mst se ur po zhodnocen mstn situace, je zahrnuje zjitn objemu a povahy vech zdroj zneitn vody, pedevm bodovch, a jejich vlivu na jakost vody s ohledem na vzdlenost od koupac oblasti, poet koupajcch se osob a s ohledem na technick podmnky odbru vzork vody.

(3) Pi odbru vzork vody a zjiovn hodnot ukazatel jakosti vody se postupuje podle pslunch eskch technickch norem,2) pokud v tto vyhlce nen stanoveno jinak. Pi pouit jin metody, ne stanov esk technick normy, mus bt doloeno, e co do meze detekce, pesnosti a reprodukovatelnosti vsledk je rovnocenn metod podle esk technick normy.

(4) K zajitn kontroly podle 3 odst. 2 lze vyut i daje, kter vznikly za jinm elem v neautorizovan laboratoi a na vzorkovacch mstech, kter se pmo neshoduj s msty podle odstavce 2, ale hodnotu ukazatele vznamn nezmn. Monost vyuit takovch daj se nevztahuje na mikrobiologick ukazatele.

5
Hodnocen jakosti vody

(1) Jakost vody za koupac sezonu je vyhovujc, pokud zjitn hodnoty ukazatel vzork vody odebranch v prbhu dan koupac sezony na stejnm vzorkovacm mst v minimln etnosti stanoven v ploze . 1 spluj tyto poadavky:

  1. v 95 % nepekrauj limitn hodnoty pslunch ukazatel stanovench ve sloupci 2 plohy . 1,
  2. v 90 % nepekrauj doporuen hodnoty pslunch ukazatel stanovench ve sloupci 1 plohy . 1 s vjimkou ukazatel koliformn bakterie, termotolerantn koliformn bakterie a enterokoky, kde limitnm hodnotm mus odpovdat 80 % vzork,
  3. u nevyhovujcch vzork zjitn hodnota nepevyuje limitn nebo doporuenou hodnotu o vce ne 50 %, s vjimkou mikrobiologickch ukazatel, pH a rozputnho kyslku, a
  4. hodnoty u vzork odebranch nsledn ve statisticky vhodnch intervalech nepekraujc touto vyhlkou stanoven limity.

(2) Do hodnocen jakosti vody podle odstavce 1 se nezahrnuj vzorky ovlivnn mimodnmi povtrnostnmi podmnkami, prodnmi pohromami a zplavami.

(3) Hodnocen vskytu sinic se provd podle plohy . 2. Pi pekroen limit I. stupn stanovenho v ploze . 2 se vol zkrcen etnosti odbr za elem kontroly na 5 a 7 dn, pi pekroen limit II. stupn stanovenho v ploze . 2 se nedoporuuje koupn a provozovn vodnch sport zejmna pro dti, thotn eny, osoby trpc alergi a osoby s oslabenm imunitnm systmem. Pi ptomnosti druh vytvejcch mohutn phladinov kvty je nutn sledovat vznik vodnch kvt. V ppad vraznho pekroen limitnch hodnot u druh netvocch vodn kvty nelze provozovat koupn, i kdy nebylo dosaeno limit III. stupn stanovenho v ploze . 2. Pi dosaen limit pro III. stupe nelze provozovat koupn.

(4) I. stupe nebo II. stupe podle odstavce 3 plat a pi dosaen hodnot pro oba ukazatele sinice a chlorofyl-a pslun kategorie stanoven v ploze . 2.

Vybaven, itn a klid

6

(1) Prostor koupalit mus svou polohou zaruovat podmnky pro odvodnn a odkanalizovn. Odpoinkov plochy se pednostn opatuj travnatm povrchem.

(2) Koupalit mus bt vybaveno snadno dostupnmi zchody v minimln vzdlenosti 20 m od prostor pro slunn a koupn. Zchody mus bt oddlen pro mue a eny, bez spolen pedsn a tam, kde je pvod vody, mus bt vybaveny umyvadlem s tekouc vodou. Poet zchod se d pedpokldanou nvtvnost (maximln aktuln nvtvnost); vdy pro 50 en a 100 mu mus bt k dispozici alespo jeden zchod a dle vdy pro 50 mu jedno pisorov stn.3) Tam, kde nelze zajistit tekouc vodu, je mono instalovat tzv. "chemick zchod".

(3) Odpadn vody ze zchod a umvren mus bt pipojeny bu na provozuschopnou a dostaten kapacitn kanalizaci nebo svedeny do umpy.4) Pro likvidaci odpadk mus bt po celm objektu koupalit ve vhodnch mstech rozmstny odpadkov koe.

(4) Je-li koupalit vybaveno atnami nebo pevlkacmi kabinami, pdorysn plocha pevlkac atny nebo kabiny mus bt nejmn 1,5 m2. Podlahy a stny aten nebo kabin mus bt z hladkho, snadno istitelnho materilu. Podlaha mus mt protiskluzov povrch.3) Pevlkac kabiny mohou bt eeny i pouhou zstnou na venkovnm povrchu. U nov budovanch nebo zrekonstruovanch5) staveb, jejich soust jsou pevlkac kabiny nebo atny, mus bt nejmn 2 pevlkac kabiny nebo atny, kter jsou upraveny tak, aby umoovaly pstup osobm pouvajcm vozk pro invalidy, a opateny sklopnm sedtkem.

(5) Je-li koupalit vybaveno oistnmi sprchami, mohou tyto bt zzeny jako voln nebo v kjch. Do sprch mus bt zavedena voda, jej jakost nepekrauje hodnoty ukazatel uveden v ploze . 1. Podlaha sprch mus bt snadno istiteln, s protiskluzovou pravou.3) Odpadn vody mus bt odvedeny k likvidaci podle zvltnho prvnho pedpisu6) mimo prostory uren ke koupn.

7

V dob koupac sezony mus bt kad den ped zahjenm nebo po skonen provozu proveden klid vech prostor vetn ploch urench pro odpoinek a slunn. Nejmn jednou denn je nutno podlahy aten, umvren a zchod vetn sedtka omt vhodnm dezinfeknm roztokem a nejmn jednou denn vyprzdnit odpadkov koe.

ST TET
UML KOUPALIT A SAUNY

8
Zdroj vody pro bazn umlho koupalit

(1) Zdroj vody pro bazn umlho koupalit mus svou vydatnost a kvalitou trvale zaruovat, e zvolenou technologi bude za obvyklch podmnek provozu voda upraviteln na stanovenou jakost. Pi volb vodnho zdroje se dv pednost zsobovn vodou z veejnho vodovodu. Nen-li to mon, lze bazn zsobovat z jinch zdroj odpovdajc jakosti. V ppad, e je bazn zsobovn pmm odbrem vodou povrchovou nebo podzemn, kter nespluje poadavky na vodu pitnou, mus tato voda svou jakost odpovdat nejmn poadavkm stanovenm v ploze . 3.

(2) Do vody ze zdroje pro bazn umlho koupalit lze z technologickch nebo uitnch dvod pidvat minerln ltky. Jakost takto upraven vody mus splovat poadavky stanoven v ploze . 4.

9
Hygienick poadavky na plaveck
a koupelov bazny

(1) Kapacita - denn nvrhov nvtvnost arelu krytch umlch koupali se orientan stanov jako jeden a pl a dvojnsobek kapacity vodn plochy bazn. Kapacita arelu nekrytch umlch koupali se orientan uruje jako troj a ptinsobek kapacity vodn plochy bazn. V obou ppadech se kapacita stanov pesnji vpotem na zklad specifickch parametr danho koupalit a uvede se v provoznm du. Odvozen kapacity od vodn plochy bazn se netk umlch koupali s vhradn koupelovmi bazny nebo bazny pro koupn kojenc a batolat. Kapacita vodn plochy se orientan stanov tak, e v sti pro neplavce in plocha pro jednoho neplavce 3 m2 a v sti pro plavce in plocha pro jednoho plavce 5 m2. Hloubka vody pro neplavce me bt nejve 160 cm a mus bt zeteln vyznaena. U bazn s vodnmi atrakcemi se vodn plocha pro jednoho nvtvnka stanovuje individuln.

(2) Nekryt uml koupalit s celoronm i sezonnm provozem a kryt uml koupalit mus bt vybavena recirkulanm systmem, jeho soust je i recirkulan pravna vody, nebo u nekrytch koupali alespo systmem soustavn dezinfekce za souasnho splnn poadavku 16 odst. 6. Zpsob ptoku a odtoku vody kadho baznu mus zajiovat, aby v kadm baznu dochzelo k dkladnmu smovn vody pivdn do baznu z pravny vody s vodou v baznu. Splnn tohoto poadavku se zabezpeuje dostatenm potem vtokovch a odtokovch prvk odpovdajcch hydraulickch parametr vhodn rozmstnch tak, aby pi proudn vody nevznikaly v baznu zkratov proudy a msta s pomalou vmnou vody a aby vmna a smovn vody probhaly na krtk drze, dostaten intenzivn a v celm objemu baznu. V baznech mus bt zajitna monost odtoku vody na pravnu vody jak z rovn hladiny, tak ze dna. Veker odtokov prvky v baznech mus bt eeny tak, aby nemohlo dojt k ohroen uivatel baznu.

(3) V soustav bazn nesm bt voda pepoutna pmo z baznu do baznu. Za pepoutn se nepovauj vodn atrakce, u kterch voda v soustav bazn pepadv z baznu do baznu. Pvod upraven vody z pravny mus bt pro kad bazn samostatn a opaten samostatnm prtokomrem. Pro pvod edc vody mus bt navren a instalovn samostatn registran vodomr nebo prtokomr s registrac proteklho mnostv, pokud nebude kad den provdn odeet edc vody a zjitn hodnota zaevidovdna do provoznho denku nebo vedena jako soust systmu men a regulace a ukldna v potai.

(4) Bazn i akumulan jmka mus bt v nejhlubm mst opateny vypoutcm zazenm, aby bylo mono vypustit vodu z baznu (jmky) do kanalizace nebo vodotee podle pipojovacch podmnek kanalizace nebo recipientu, a to po dohod s jejmi sprvci. Mus bt zajitna monost nrazov dezinfekce vekerho zazen i baznov vody.

10

(1) Kolem vech bazn mus bt snadno istiteln ochoz s protiskluzovou pravou3) a s takovm spdem, aby veker voda odtkala do odvodovacch zazen. Okraj baznu mus bt proveden a provozn zajitn tak, aby neistoty nebyly splachovny do vody baznu ani do recirkulanho systmu.

(2) U nekrytch bazn mus bt brodtka ve smru prchodu nejmn 2 m dlouh, se zpevnnm ped a za brodtky, s nstupnou vkou vody 10 a 15 cm a se stlou intenzitou prtoku odpovdajc vmn vody v brodtku nejmn jednou za hodinu. Vodu do brodtka lze odebrat z recirkulanho systmu po dvkovn dezinfeknho prostedku nebo pout vody odtkajc z baznu pepadem. Brodtka mus bt opatena sprchami, do kterch je vedena upraven voda z recirkulace po dvkovn dezinfeknho prostedku nebo voda z vodovodu. Tyto sprchy slou pouze k oplachu tla bez pouit mdla a sapontu. Brodtka se pravideln denn mechanicky ist a desinfikuj.

11

(1) Materily, kter pichzej do styku s baznovou vodou (napklad obklady, kryty hladiny vody, vpln spr, potrub, filtry), nesmj ovlivnit kvalitu vody po strnce fyzikln-chemick ani podporovat rst mikroorganism a fytoplanktonu. Nesmj mt negativn vliv na innost dezinfekce baznov vody.

(2) Pomcky, pouvan pi plaveckm vcviku (napklad ploutve, pontony, plavac desky), kter pichzej do styku s baznovou vodou, nesmj negativn ovlivnit kvalitu vody a mus bt odoln vi fyzikln-chemickm vlastnostem vody.

(3) Do bazn nemaj pstup osoby trpc vlasovmi, konmi nebo jinmi penosnmi chorobami, osoby zahmyzen, osoby zjevn pod vlivem alkoholu a jinch nvykovch ltek a dti do vku jednoho roku; dti ve vku 1 a 3 let mohou do baznu pouze v plavekch s pilhavou gumikou kolem nohou, neur-li provozovatel baznu jinak.

12

(1) Odvtrvn prostoru nad hladinou se u bazn zajiuje mimo jin t vymezenou rovn hladiny, kter nesm bt ne ne 30 cm pod rovn ochoz. V rovni hladiny baznu mus bt zzen pelivn lab, kter mus bt upraven a dimenzovn tak, aby se voda nevracela zpt do baznu. U bazn hlubch ne 1,6 m mus bt v hloubce 1,2 m u obvodovch stn vybudovna pro uivatele bezpen zchytn plocha v ce minimln 10 cm.

(2) Stny baznu a dno baznu neplaveck sti mus bt mechanicky itny tak, aby byly trvale bez stop zneitn nebo nrst as.

(3) Uml koupalit, kter je pouvno jako plaveck stadion, mus mt msta uren pro divky oddlen od prostor vyhrazench pro uivatele baznu; pstup k tmto mstm mus bt zajitn zvltnm vchodem a oddlenou chodbou. Podle projektovanho potu divk mus bt k dispozici atny a potebn poet zchod s umyvadly.3) Podlaha tribuny pro divky mus bt vyspdovna do kanalizace.

13
Dal hygienick poadavky na koupelov bazny

Koupelov bazny o objemu do 2 m3 mus bt denn vypoutny a mechanicky itny s nslednm vydezinfikovnm, vyplchnutm a nov naplnny plnc vodou. Koupelov bazny o objemu od 2 m3 do 10 m3 mus bt vypoutny a itny nejmn jedenkrt za dva tdny. U obou typ bazn mus bt nejmn jednou tdn provedena dkladn sanitace vekerho technickho psluenstv baznu, kter je v kontaktu s baznovou vodou. Bazny s objemem vtm ne 10 m3 jsou vypoutny a itny podle jakosti vody.

14
Hygienick poadavky na bazny pro kojence
a batolata

Hygienick poadavky na bazny pro kojence a batolata, jejich provoz, obmnu, kvalitu vody a kontrolu jakosti vody jsou stanoveny v ploze . 6.

15
Hygienick poadavky na brouzdalit

(1) Pi urovn kapacity vodn plochy brouzdalit pro dti se pot s plochou 1 m2 na jedno dt. Brouzdalit nesm mt vt hloubku vody ne 40 cm.

(2) Zpsob pvodu a odtoku vody mus zajiovat intenzivn smovn vody v brouzdaliti a voda do brouzdalit nesm bt pivdna z jinho baznu. Vmna nebo doba recirkulace celho objemu vody se provd nejmn jednou za hodinu. Brouzdalit s recirkulac vody mus bt alespo jednou za tden vyputna, vyitna a povrchov dezinfikovna. Brouzdalit een bez recirkulace vody mus bt vypoutna a itna denn.

(3) Na brouzdalit plat t poadavky uveden v 10 odst. 1.

16
Recirkulace, prava a dezinfekce vody

(1) Technologie a kapacita recirkulan pravny vody a jej provoz mus zajiovat splnn ukazatel jakosti baznov vody stanoven plohou . 4.

(2) Recirkulan systm mus bt navren a proveden tak, aby veker voda ze systmu mohla bt vyputna do kanalizace i jinho recipientu. Zazen recirkulan pravny vody mus umonit snadn itn vech svch soust, zejmna tch, kter slou k separaci zneitn z baznov vody. Pravideln se mus istit zejmna pelivn lbky a akumulan ndr. Mky odvodovacch zazen by mly bt lehce odnmateln s monost oboustrannho itn a dezinfekce. Vechny podlahov plochy v prostorch pravny mus bt vyspdovny a napojeny na kanalizaci, s vjimkou prostor, kde jsou skladovny chemiklie a kde je s nimi manipulovno, a mus bt uinna takov opaten, aby bylo zabrnno niku tchto ltek do kanalizace.

(3) Intenzita recirkulace vody a doba zdren vody pro plaveck a koupelov bazny se stanov podle plohy . 7; mus bt regulovan podle aktulnho potu koupajcch se v baznu a mus bt mena a evidovna v provoznm denku pro kad bazn zvlṻ. Pednost se dv automatickmu kontinulnmu zznamu. Nen-li kontinuln zznam k dispozici, odet se mnostv vody piveden do kadho baznu 2x denn (ped a po zahjen provozu).

(4) U bazn s recirkulan pravnou vody mus bt recirkulace vetn dezinfekce baznov vody v provozn dob nepetrit. V dob provoznho klidu me bt intenzita recirkulace baznov vody snena, u malch bazn i peruena, ale do zahjen provozu mus bt recirkulac i napoutnm plnc vodou alespo jedenkrt vymnn cel objem baznu. U zazen urenho pro koupel jednoho nvtvnka lze recirkulaci po dobu koupn nvtvnka peruit, pokud v dob mezi koupnm dvou po sob jdoucch nvtvnk bude recirkulace zapnuta alespo tak dlouho, dokud se cel objem vody v tomto baznu nejmn jednou obmn.

(5) U sestav bazn mus bt recirkulovan voda rozdlena do jednotlivch bazn podle jejich typ a provoznch parametr. U jednotlivch bazn s promnnou hloubkou a rozdlnm zpsobem vyuit mus bt mnostv recirkulovan vody regulovno podle aktuln poteby.

(6) U bazn bez recirkulace mus bt v provozn dob obmna vody nepetrit a mrn aktulnmu potu nvtvnk. Obmna vody a zpsob dezinfekce mus zajiovat splnn vech poadavk na jakost vody.

(7) Mnostv edc vody mus spoluzajiovat splnn poadavk na jakost vody podle plohy . 4 a d se potem nvtvnk za den, piem na kadho nvtvnka se mus denn obmnit minimln 30 l vody u krytch plaveckch bazn, 45 l vody u krytch bazn koupelovch a 60 l vody u nekrytch bazn a brouzdali. Mnostv edc vody mus bt meno samostatnm registranm vodomrem.

(8) Voda k naputn baznu i jeho doplovn mus prochzet recirkulan pravnou baznov vody, pokud je koupalit pravnou vybaveno.

(9) K dezinfekci baznov vody a omezen vskytu as a sinic lze pout pouze dezinfekn nebo algicidn prostedky registrovan podle zvltnho prvnho pedpisu,7) poppad v kombinaci s fyziklnmi zpsoby dezinfekce. Pi pouit tchto prostedk mus bt dodren nvod stanoven vrobcem. Pouit jinch ne chlorovch dezinfeknch ppravk je mon pouze za podmnky, e jejich koncentrace v baznov vod bude minimln stejn inn jako poadovan koncentrace volnho chloru stanoven v ploze . 4.

17
Jakost vody v baznech umlch koupali

(1) Voda v baznech umlch koupali mus bt upravena tak, aby jejm pouitm nedolo k pokozen lidskho zdrav, a to zejmna psobenm choroboplodnch zrodk (patogenn i podmnn patogenn agens pvodu bakterilnho, virovho i protozolnho nebo patogenn kvasinky, plsn i toxick sinice). Do baznov vody se dle nesm vyplavovat organismy, kter se mohou rozmnoit na filtrech nebo v jin fzi pravy.

(2) Ve vod v baznech umlch koupali se chemick ltky, vetn tch, kter byly pouity nebo vznikly pi procesech pravy, dezinfekce a recirkulace baznov vody, nesm nachzet v koncentracch, kter by mohly zpsobit pokozen lidskho zdrav.

(3) Poadavky na jakost vody v baznech umlch koupali jsou stanoveny v ploze . 4.

18
Msta pro odbr vzork vody

(1) U velkch bazn, ktermi se rozumj bazny s dlkou vt ne 26 m, se pro mikrobiologick rozbor odebr samostatn vzorek na ptoku do baznu a po samostatnm vzorku ve vech 4 rozch baznu. V ppad poadavku na vyeten legionel lze pout tzv. slvan vzorek, kter zskme smsenm vody odebran ve 4 rozch a vyeten jako jedin vzorek. Pro chemick rozbor se odebr samostatn vzorek na ptoku do baznu a slvan ze vech 4 roh baznu. Ukazatele, kter jsou kontinuln meny sondou, se v odebranm vzorku nestanovuj.

(2) Pro mikrobiologick rozbor bazn do dlky 26 m vetn se odebr samostatn vzorek na ptoku do baznu a po jednom vzorku u obou protilehlch kratch stran baznu. Pro chemick rozbor se odebr samostatn vzorek na ptoku do baznu a slvan z odbru u obou protilehlch kratch stran baznu. Pro vyeten legionel lze pout slvan vzorek upraven odstavcem 1. Ukazatele, kter jsou kontinuln meny sondou, se v odebranm vzorku nestanovuj.

(3) U bazn nepravidelnho tvaru s plochou hladiny vt ne 500 m2 se postupuje obdobn jako v odstavci 1, u bazn nepravidelnho tvaru s plochou hladiny 500 m2 a men se postupuje obdobn jako v odstavci 2 s tm, e msta pro odbr vzork se stanov individuln tak, aby byla dostaten reprezentativn z hlediska monho hygienickho rizika.

(4) U bazn s objemem menm ne 2 m3 se pro mikrobiologick i chemick rozbor odebr samostatn vzorek na ptoku do baznu, pokud je to technicky mon, a jeden vzorek uprosted baznu.

(5) Kontroln vzorky vody z baznu se odebraj 15 cm pod hladinou. Kontroln vzorky upraven vody se odebraj ze vzorkovacho vtokovho ventilu osazenho na potrub ped jejm vstupem do baznu. Pokud je v arelu koupalit vce bazn a do vech je rozvdna voda ze spolen pravny baznov vody, sta vzorek upraven vody odebrat jen z jednoho msta.

(6) Odbry se provdj vdy za provozu baznu, nejdve vak 3 hodiny po zahjen provozu.

(7) Pi odbru vzork a zjiovn hodnot ukazatel jakosti vody se t postupuje podle 4 odst. 3.

19
Kontrola a hodnocen jakosti vody v baznu
umlho koupalit

(1) Poadavky na etnost kontroly jsou stanoveny v ploze . 5. Pokud nen zajitno sledovn hodnot obsahu volnho a vzanho chloru a redox potencilu nepetrit automatickm micm a registranm systmem v baznu nebo na odtoku vody z baznu, stanov se tyto hodnoty ve vod baznu jednu hodinu ped zahjenm provozu a dle kadou tvrtou hodinu. Sprvn chod dezinfeknho zazen bez automatickho chybovho hlen se kontroluje vizuln jednu hodinu ped zahjenm provozu a dle nejmn kadou druhou hodinu. Uv-li se upraven a hygienicky zabezpeen vody z recirkulanho systmu t pro provoz sprch, kontroluje se denn obsah volnho chloru i v ptoku vody do sprch. Tyto poadavky se vztahuj i na pouit jinch dezinfeknch prostedk ne chloru. Rozvod vody z pravny baznov vody nesm bt vak propojen s rozvodem pitn vody. V blzkosti sprch mus bt viditeln oznaen "Nepitn voda". Sledovn ostatnch chemickch ukazatel se provd v etnosti stanoven plohou . 5.

(2) Sledovn mikrobiologickch ukazatel ve vod ped vstupem do baznu i v samotn vod baznu se provd v etnosti stanoven plohou . 5.

(3) Jakost vody v baznu se orientan kontroluje nejmn tikrt denn sledovnm ukazatele prhlednosti baznov vody v nejhlub sti baznu. Teplota vody v baznu a teplota vzduchu v hale se m alespo tikrt denn, a to ped zahjenm provozu a po 4 a 8 hodinch provozu, a vyznauje se na tabuli umstn na viditelnm mst.

(4) Vsledky kontrol hodnot stanovench ukazatel kvality baznov vody provdn provozovatelem mus bt zaznamenvny do provoznho denku nebo do elektronick databze v ppad automatickho sledovn.

(5) V ppad pekroen limitn hodnoty nutno okamit vyetit pinu a pijmout inn opaten k nprav.

20

V arelu umlho koupalit je nutno zajistit rozvod pitn vody.

21
atny umlch koupali a saun

(1) Kapacita aten mus odpovdat kapacit umlho koupalit. atna sauny mus odpovdat dvojnsobku potu mst prohvrny ( 26).

(2) U nekrytch umlch koupali lze namsto aten vybudovat pevlkac kabiny. Pdorysn plocha jedn atny nebo pevlkac kabiny u nekrytch i krytch koupali mus bt nejmn 1,5 m2. U nov budovanch nebo rekonstruovanch zazen5) nejmn 2 pevlkac kabiny nebo atny mus mt pravy umoujc pstup osoby pouvajc vozk pro invalidy a mus bt opateny sklopnm sedtkem.

(3) atny u krytch umlch koupali mus bt provozn oddleny pro nvtvnky, kte se jdou koupat, od ostatnch nvtvnk - divk.

(4) Poet sprch se d pedpokldanou kapacitou koupalit. U krytch umlch koupali mus bt pro pchod zachovno poad atna, sprcha, bazn, pro odchod poad bazn, sprcha, mstnost pro odpoinek, atna; poppad bazn, sprcha, atna, mstnost pro odpoinek, piem tyto seky mus bt stavebn oddleny a sprchy mus bezprostedn navazovat na prostor aten.

(5) Podlahy a stny aten mus bt z hladkho, snadno istitelnho materilu. Podlahy mus mt protiskluzovou pravu3) a mus mt dostaten spd smrem k podlahovm vpustm. Mezistny mus bt ukoneny alespo 15 cm nad podlahou. Rohy a kouty obvodovch stn mus bt zaoblen.

(6) Vybaven pevlkacch aten a pevlkacch kabin mus bt nenaskav a snadno omyvateln.

(7) Skky na aty a obuv mus bt z hladkho, vlhku vzdorujcho materilu a u aten krytch bazn a saun mus bt dobe vtrateln.

22
Sprchy a zchody umlch koupali a saun

(1) U krytch umlch koupali a saun se pot s jednou sprchou pro nejvce 15 nvtvnk, u umlch koupali nekrytch se pot s jednou sprchou pro nejvce 100 nvtvnk; v saun s jednou sprchou na 4 msta v prohvrn. Sprchy umlch koupali pro mue a eny mus bt oddlen.3)

(2) Stny sprch mus bt obloeny obkladakami nebo jinm omyvatelnm materilem do ve minimln 2 m. Stropy a stny ve sprchch mus bt nad omyvatelnou st omtnuty omtkou s protiplsovm ppravkem.

(3) Zchody mus bt oddleny pro mue a eny a stavebn upraveny tak, aby vyhovovaly zvltnmu prvnmu pedpisu.3) Stny zchod mus bt obloeny snadno omyvatelnm materilem nejmn do vky 1,8 m. Poet zchod se d pedpokldanou kapacitou koupalit; vdy pro 50 en a 100 mu mus bt k dispozici alespo jeden zchod a dle vdy pro 50 mu jedno pisorov stn.3) Zchody se umisuj tak, aby nvtvnk prochzel prostorem sprch.

(4) Podlahy sprch a zchod mus bt ze snadno omyvatelnho a snadno dezinfikovatelnho materilu s protiskluzovou pravou,3) u sprch vyspdovny ve smru k podlahovm vpustm, jejich poet a poloha mus zabezpeit dobr podmnky pro drbu.

23
klid

Uml koupalit a sauny mus bt udrovny v istot. Zchody vetn sedtek, sprchy a atny mus bt proto uklzeny a dezinfikovny podle poteby, pi provozu zazen minimln jednou denn.

24
Poadavky na mikroklimatick podmnky
a osvtlen

(1) Poadavky na mikroklimatick podmnky a osvtlen krytch koupali jsou uvedeny v ploze . 8.

(2) Pro podn plaveckch sout i jinch organizovanch akc v baznech o dlce 50 m se intenzita osvtlen d technickmi normami.8) Men se provd 1 m od vodn plochy nebo podlahy.

(3) Vechny mstnosti a prostory objekt krytch umlch koupali mus bt vtrny; pokud nesta pirozen vmna vzduchu okny, mus bt vybaveny zvltnm vtracm zazenm. Vtrn sprch a bazn mus bt podtlakov.

25
ekrna sauny

Ped vlastnm prostorem samostatn zzen sauny mus bt vybudovna ekrna s kapacitou nejmn pro dv tetiny potu mst prohvrny.

26
Prohvrna sauny

(1) Prostor prohvrny na jednu osobu mus bt nejmn 2 m3. Svtl vka prohvrny mus bt nejmn 210 cm. Prohvrna mus bt dobe tepeln izolovna s parotsnou zbranou. Vlastnosti pouitch materil v prohvrn se nesmj vlivem tepla a vlhkosti mnit.

(2) Stny i strop prohvrny se obkldaj materilem dobe absorbujcm teplo a vlhkost, nejlpe kvalitnm vyschlm devem na povrchu obrouenm, bez smolnch loisek a suk. Dvee jsou z prhlednho materilu nebo se zasklenm oknkem, s devnm madlem z obou stran a mus se otvrat ven, bez pouit zmkov sklapky. Dvee mus spolehliv umonit vchod z prohvrny. dn devo v prohvrn nesm bt impregnovno, naputno nebo nalakovno, s vjimkou venkovn plochy dve a stn.

(3) Prohvrna mus bt vybavena alespo 2 stupni devnch pryen o ce nejmn 0,5 m, piem nejvy stupe mus bt umstn alespo 120 cm od stropu. Na osobu dle kapacity prohvrny se pot s 1 m dlky ploiny. Sedac plochy mus bt zhotoveny z lat piroubovanch zespodu nebo se zaputnmi a zakolkovanmi hlavami roub. Jednotliv dly ploin mus bt vyjmateln o maximln hmotnosti 15 kg. V prohvrn nesm bt dn kovov pedmty nebo soustky, se ktermi by mohla saunujc se osoba pijt do styku.

(4) Podlaha mus bt z dobe omyvatelnch materil s protiskluzovou pravou3) a vyspdovna k podlahov vpusti. Podlahov vpus se umst mimo prostor prohvrny, u saunovch dve se nezhotovuje prah nebo se pod nm ponechv voln prostor, aby bylo umonno odtkn vody z prohvrny pi jejm klidu.

(5) Saunov topidlo mus bt zajitno proti nhodnmu dotyku saunujcch se osob. Penos nadmrnho slavho tepla do prostoru mus bt omezen konstrukc topidla nebo vhodnmi kryty. U topidel na pevn i plynn paliva se do prostoru prohvrny umisuje pouze tepeln vmnk. Kouovod a souvisejc zazen mus bt umstny mimo prostor prohvrny.

(6) Prohvrna mus bt dostaten vtrateln, s monost regulace. Mus bt dostaten osvtlena a opatena nouzovm osvtlenm. Osvtlovac tlesa mus byt umstna tak, aby nedolo k ohroen saunujcch se osob.

27
Ochlazovna sauny

(1) K ochlazen tla se zizuje vnj nebo vnitn ochlazovna, poppad oboj souasn.

(2) Vnitn ochlazovnu tvo ochlazovac sprcha, ppadn v kombinaci s ochlazovacm baznkem s minimln hloubkou 50 cm. Velikost vodn plochy ochlazovacho baznku mus bt minimln 0,5 m2 na jedno msto v prohvrn. Baznek a sprchovac zazen jsou umstny uvnit objektu, v blzkosti prohvrny. Stny a dno baznku mus bt opateny dobe omyvatelnm povrchem. Povrch mus bt hladk a neprovit s protiskluzovou pravou dna. Baznek mus bt ve vi hladiny vody opaten pepadem, s vpust pes sifonov uzvr do kanalizace nebo do pravny baznov vody. Bhem provozu baznku mus bt voda trvale pivdna ke dnu a odtkat pepadem. Dno mus mt spd k vpustnmu otvoru. Vstup do baznku mus bt opaten schdky se zbradlm i vstupnm ebkem s madly. Podlaha v okol baznku mus mt protiskluzovou pravu3) se spdem k podlahovm vpustm.

(3) Voda v baznku mus odpovdat poadavkm stanovenm pro baznovou vodu v umlch koupalitch a mus plnit ochlazovac efekt. Chemick a mikrobiologick rozbor vody se provd jednou za msc v rozsahu stanovenm plohou . 4. Chemick vyeten s vjimkou stanoven obsahu volnho chloru u bazn vybavench dezinfeknm zazenm nen nutn provdt v ppad bazn, v nich je voda neustle a mrn nvtvnosti denn obmovna pitnou vodou (minimln 30 l na jednoho nvtvnka sauny) a kter jsou denn itny a nov naplovny.

(4) Voda v baznku me recirkulovat jen za pedpokladu jejho stlho chlorovn a prbn obmny vody v mnostv minimln 30 l edc vody na nvtvnka a den. Koncentrace volnho chloru mus bt udrovna v rozmez 0,3 a 0,5 mg/l vody a denn kontrolovna. Pokud je ochlazovac bazn vybaven recirkulan pravnou vody, vztahuj se na jeho provoz ustanoven jako na plaveck bazny.

(5) Vnj ochlazovnu tvo venkovn prostor pro ochlazovn tla vodou nebo vzduchem spojen s ostatnmi prostorami sauny. Velikost vnj ochlazovny mus init minimln 2 m2 na jedno msto v prohvrn; je vybavena lavicemi z hladkho, snadno omyvatelnho materilu, a v ppad zzen baznku ve vnj ochlazovn mus tento baznek odpovdat poadavkm tto vyhlky. Pro zimn obdob je nutn zajistit pstupovou komunikaci k baznku proti namrzn, nebo jinak zabezpeit proti razu zpsobenmu uklouznutm.

28
Odpovrna sauny

Velikost odpovrny mus init minimln 2 m2 na jedno msto v prohvrn. Odpovrna mus bt vybavena lehtky nebo kesly v potu odpovdajcm kapacit prohvrny, s omyvatelnm povrchem. Podlaha v odpovrn mus bt snadno istiteln a beze spr. Teplota vzduchu je uvedena v ploze . 9.

29
Dal poadavky na prostorov a konstrukn een sauny

(1) Pro ukldn isticch a dezinfeknch prostedk se zizuje klidov mstnost, vtrateln, vybaven vlevkou s teplou a studenou vodou. Stny mus bt opateny snadno omyvatelnm povrchem do ve minimln 180 cm od podlahy.

(2) V saunch s vdejem prdla mus bt ist a pouit prdlo uloeno oddlen ve zvltnm prostoru. Nen-li pouit prdlo denn expedovno do prdelny, mus bt zajitna monost jeho suen v mstnosti k tomuto elu vyhrazen.

30
Mikroklimatick podmnky saun

(1) Poadavky na mikroklimatick podmnky a osvtlen saun jsou upraveny v ploze . 9.

(2) V prohvrn mus bt instalovn teplomr s rozsahem do 130 C, kter mus bt umstn nejmn 1 m od tepelnho zdroje, ve vce 200 cm nad podlahou a 5 cm od stny.

31
itn a klid sauny

(1) Nejmn jednou denn, a to zejmna po skonen provozu, se mus vechny prostory sauny umt vodou s isticm prostedkem a vydezinfikovat. Podlaha a pryny prohvrny se mus pi provozu delm ne 8 hodin denn dezinfikovat nejmn dvakrt denn bhem provozu. Dvee, omyvateln sti stn, atnov skky a ostatn nbytek, raditory topen apod. se dezinfikuj nejmn jednou za tden. Prohvrna se ist, dezinfikuje a vtr po skonen provozu a do druhho dne mus zstat dvee oteveny.

(2) Voda z ochlazovacho baznku bez recirkulace se denn po skonen provozu vypust, stny a dno se mechanicky vyist, vydezinfikuj dezinfeknm roztokem a dn vystkaj istou vodou. Baznky s recirkulac mus bt mechanicky itny minimln 1x tdn.

32
Nleitosti oznmen vskytu dalch ltek nebo
soust vody v koupaliti nebo ve vod ve zdroji

Oznmen podle 6 odst. 5 zkona mus obsahovat:

  1. obchodn firmu a nzev, sdlo a I navrhovatele, jde-li o prvnickou osobu, nebo jmno, pjmen, datum narozen, msto podnikn a I, jde-li o fyzickou osobu podnikajc,
  2. koupalit, kterho se oznmen tk,
  3. ltku nebo soust vody, kter jsou pedmtem oznmen, a
  4. pvod, zjitn hodnoty a nvrhy monost odstrann ltky nebo sousti vody.

33
Psek v pskovitch venkovnch hracch ploch

Hygienick limity mikrobilnho, chemickho a parazitrnho zneitn psku uvanho ke hrm dt v pskovitch na venkovnch hracch plochch urench pro hry dt jsou upraveny v ploze . 10.

Pechodn a zvren ustanoven

34

Zruuje se vyhlka . 464/2000 Sb., kterou se stanov hygienick poadavky na koupalit, sauny a hygienick limity venkovnch hracch ploch.

35

Stavby zzen a schvlen k uvn pede dnem nabyt innosti tto vyhlky, kter nespluj stanoven hygienick poadavky, mus bt uvedeny do souladu s poadavky vyhlky nejpozdji do 31. prosince 2004.9)

36

Tato vyhlka nabv innosti dnem 1. dubna 2004.

Ministryn:
MUDr. Soukov v. r.

Ploha . 1 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 2 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 3 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 4 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 5 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 6 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 7 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 8 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 9 k vyhlce . 135/2004 Sb.

Ploha . 10 k vyhlce . 135/2004 Sb.

  1. Smrnice Rady . 76/160/EHS ze dne 8. 12. 1975 o jakosti vod ke koupn.
  2. Napklad SN ISO 5667-4,6 Jakost vod - Odbr vzork. st 4: Pokyny pro odbr vzork z vodnch ndr. st 6: Pokyny pro odbr vzork z ek a potok. SN EN ISO 7393-1 a 3 Jakost vod. Stanoven volnho a celkovho chloru.
  3. Napklad vyhlka . 137/1998 Sb., o obecnch technickch poadavcch na vstavbu, vyhlka . 369/2001 Sb., o obecnch technickch poadavcch zabezpeujcch uvn staveb osobami s omezenou schopnost pohybu a orientace, vyhlka hl. m. Prahy . 26/1999 Sb. hl. m. Prahy o obecn technickch poadavcch na vstavbu v hl. m. Praze, ve znn pozdjch pedpis.
  4. Vyhlka . 137/1998 Sb.
  5. Vyhlka . 369/2001 Sb.
  6. Zkon . 254/2001 Sb., o vodch a o zmn nkterch zkon (vodn zkon), ve znn pozdjch pedpis.
  7. Zkon . 120/2002 Sb., o podmnkch uvdn ppravk a innch ltek na trh a o zmn nkterch souvisejcch zkon.
  8. SN EN 12 193 Svtlo a osvtlen - Osvtlen sportovi.
  9. l. II bod 7 zkona . 274/2003 Sb.